[Ostatní, Linux] IBM/Lenovo R61 14″

Jelikož se mi praskal kryt na mém Aceru [1 – před půl rokem, 2 – dnes], musel jsem si vybrat a koupit nový notebook.

Jelikož jsem již nechtěl aby mi kryt zase praskl, vyběr se mi zmenšil na Thinkpady od IBM/Lenovo. Napřed jsem nevěděl jestli 15″ nebo 12″. Ale jelikož jsem neměl 40 000kč na X61s nakonec jsem vybral 14″ R61. Na notebook jsem netrpělivě čekal celý den a do rukou se mi dostal okolo 22 hodiny večer. Vybalil jsem z krabice toho miláška a přišel první start. Při startu jednoho oného systému přišel první reboot, poté to zkoušelo výkon počítače, takže druhý reboot, po zkoušce pc jsem vyplnil čas a ostatní nastavení a přišel další restart :-). Po startu do systému se nainstaloval software od Lenova = další restart. Nakonec jsem řekl dost restartům a vložil jsem disk s Arch Linuxem :-). A ano, 2 partišny jako PRIMARY jsou zas..né od výrobce :-(. První je 7GB Recovery partišna a druhá je se systémem. Tudíž moc místa na rozdělení disku tu nebylo, proto jsem hodil PRIMARY na / a další partišnu musím ještě rozdělit na SWAP, a /data :-). Každý den rozjedu novou funkci v notebooku :-), ano, je tu toho tolik, že nevím co dříve :-). Dokonce jsem na internetu z hrůzou zjistil, že R61 != R61! Každý typ je něco jiného :-(. Takže rozjetí některých věcí není nejjednodušší, ale při troše googlení se to většinou povede.

Bluetooth

Jak na rozjetí Bluetooth? Stačí nainstalovat tyto balíčky: bluez-libs, bluez-utils, kdebluetooth. Poté v konfiguračním souboru /etc/conf.d/bluetooth odkomentujete a změníte tyto řádky:

HIDD_ENABLE=“true“
HCID_ENABLE=“true“

Poté zapnete daemona (/etc/rc.d/bluetooth start) a nezapomente jako já, zapnout hardwarově vysílání signálu na notebooku! :-). A přidejte si daemona do (/etc./rc.conf) aby se spustil při startu. Pokud chcete spouštět Bluetooth jako uživatel, stačí si nastavit práva k /proc/acpi/ibm/bluetooth. S pomocí kamaráda jsem nakonec splachtil script na zapínání a vypínání Bluetooth.

if [ -z „$(grep enabled /proc/acpi/ibm/bluetooth)“ ]
then
echo „Zapínam Bluetooth…“;
`echo „enable“ > /proc/acpi/ibm/bluetooth`;
else
echo „Vypínám Bluetooth…“;
`echo „disable“ > /proc/acpi/ibm/bluetooth`;
fi

Poté si stačí přidat alias do .bashrc:

alias bluetooth=“sh ~/bluetooth“

A přes příkaz bluetooth jej zapínáte a vypínate.

EDIT:

Bohužel po restartu notebooku se prava k /proc/acpi/ibm/bluetooth zase vrati zpátky. Tak to dělám tak, že bluetooth mám zaplý pořád, jen jej hardwarově vypínám.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.