[Ostatní, Linux] IBM/Lenovo R61 14″

Jelikož se mi praskal kryt na mém Aceru [1 – před půl rokem, 2 – dnes], musel jsem si vybrat a koupit nový notebook.

Jelikož jsem již nechtěl aby mi kryt zase praskl, vyběr se mi zmenšil na Thinkpady od IBM/Lenovo. Napřed jsem nevěděl jestli 15″ nebo 12″. Ale jelikož jsem neměl 40 000kč na X61s nakonec jsem vybral 14″ R61. Na notebook jsem netrpělivě čekal celý den a do rukou se mi dostal okolo 22 hodiny večer. Vybalil jsem z krabice toho miláška a přišel první start. Při startu jednoho oného systému přišel první reboot, poté to zkoušelo výkon počítače, takže druhý reboot, po zkoušce pc jsem vyplnil čas a ostatní nastavení a přišel další restart :-). Po startu do systému se nainstaloval software od Lenova = další restart. Nakonec jsem řekl dost restartům a vložil jsem disk s Arch Linuxem :-). A ano, 2 partišny jako PRIMARY jsou zas..né od výrobce :-(. První je 7GB Recovery partišna a druhá je se systémem. Tudíž moc místa na rozdělení disku tu nebylo, proto jsem hodil PRIMARY na / a další partišnu musím ještě rozdělit na SWAP, a /data :-). Každý den rozjedu novou funkci v notebooku :-), ano, je tu toho tolik, že nevím co dříve :-). Dokonce jsem na internetu z hrůzou zjistil, že R61 != R61! Každý typ je něco jiného :-(. Takže rozjetí některých věcí není nejjednodušší, ale při troše googlení se to většinou povede.

Bluetooth

Jak na rozjetí Bluetooth? Stačí nainstalovat tyto balíčky: bluez-libs, bluez-utils, kdebluetooth. Poté v konfiguračním souboru /etc/conf.d/bluetooth odkomentujete a změníte tyto řádky:

HIDD_ENABLE=”true”
HCID_ENABLE=”true”

Poté zapnete daemona (/etc/rc.d/bluetooth start) a nezapomente jako já, zapnout hardwarově vysílání signálu na notebooku! :-). A přidejte si daemona do (/etc./rc.conf) aby se spustil při startu. Pokud chcete spouštět Bluetooth jako uživatel, stačí si nastavit práva k /proc/acpi/ibm/bluetooth. S pomocí kamaráda jsem nakonec splachtil script na zapínání a vypínání Bluetooth.

if [ -z “$(grep enabled /proc/acpi/ibm/bluetooth)” ]
then
echo “Zapínam Bluetooth…”;
`echo “enable” > /proc/acpi/ibm/bluetooth`;
else
echo “Vypínám Bluetooth…”;
`echo “disable” > /proc/acpi/ibm/bluetooth`;
fi

Poté si stačí přidat alias do .bashrc:

alias bluetooth=”sh ~/bluetooth”

A přes příkaz bluetooth jej zapínáte a vypínate.

EDIT:

Bohužel po restartu notebooku se prava k /proc/acpi/ibm/bluetooth zase vrati zpátky. Tak to dělám tak, že bluetooth mám zaplý pořád, jen jej hardwarově vypínám.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.